Tworzenie precla opartego na WordPressie

wordpress-logo-notext-rgbPrecle przez wielu nazywane są lepszą wersją katalogów, gdyż nastawione są one w dużej mierze na tekst a nie na same linki wychodzące. Przynajmniej taki powinien być każdy precel, co jest jednak często rzadkością bowiem zdarza się, że o ile są one bogate w treść to ta treść jest często bezwartościowa.

Dlatego w tym artykule oprócz wytłumaczenia samego zagadnienia stawiania precli od strony technicznej, opiszę też w kilku zdaniach jakich błędów nie popełniać przy budowaniu własnego precelka, po to aby był on jak najprzyjaźniejszy nie tylko dla Google ale i dla właściwego użytkownika, który trafi na taką naszą stronę.

W opisie wykorzystam system blogowy – WordPress, gdyż cieszy się on dosyć dużą popularnością wśród użytkowników.

Instalacja i prekonfiguracja

Do instalacji WordPressa potrzebujemy serwer WWW z obsługą PHP i serwer baz danych MySQL. Nad samym procesem instalacji nie będę się specjalnie rozpisywał, bowiem każdy etap instalacji jest dokładnie wytłumaczony krok po kroku zaraz po wysłaniu plików instalacyjnych na serwer i uruchomieniu strony. Ważne jest tylko żebyśmy pobrali pliki z oficjalnej strony WordPress – http://wordpress.org/.

Podstawowa konfiguracja

Po instalacji, musimy naszą stronę odpowiednio skonfigurować aby nadawała się ona na precla. Przede wszystkim podstawową rzeczą jest aby nowo zarejestrowani użytkownicy mieli prawa do dodawania własnych artykułów.

W tym celu musimy udać do naszego kokpitu i w menu Ustawienia > Ogólne, musimy zmienić wartość Domyślna rola nowych użytkowników na Współpracownik. To nam sprawi, że każda osoba będzie mogła dodać artykuł, ale nie będzie on od razu opublikowany tylko zostanie oznaczony jako wpis oczekujący i będziemy musieli go ręcznie zatwierdzić. Oczywiście, można to zmienić i sprawić, że wpisy będą automatycznie dodawane ale wtedy taki precel traci na wartości ponieważ nie możemy kontrolować treści i na stronę trafiają często nisko jakościowo wpisy.

Z innych opcji, które warto odpowiednio ustawić znajdziemy także:

Ustawienia > Pisanie > Usługa aktualizacji – Warto tutaj podać poniższą listę adresów, dzięki czemu istnieje szansa, że każdy dodany wpis będzie szybciej zaindeksowany.

http://rpc.pingomatic.com/

http://blogsearch.google.com/ping/RPC2


http://rpc.technorati.com/rpc/ping


http://ping.bitacoras.com


http://ping.bloggers.jp/rpc/


http://api.moreover.com/ping


http://api.my.yahoo.com/RPC2


http://www.bitacoles.net/ping.php

Ustawienia > Dyskusja – Tutaj możemy zdecydować czy chcemy aby była możliwość komentowania artykułów na stronie. Przy preclach często jest mowa o wyłączeniu opcji komentowania, osobiście jednak uważam, że jeśli stawiamy na jakościowy precel to komentarze powinny być jak najbardziej możliwe. W końcu nie chcemy aby nasza strona była postrzegana gorzej niż zwykły blog.

Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki – Jeśli budujemy precel to powinien być tylko jeden sposób budowania linków, czyli – http://naszastrona.pl/przykladowy-wpis, jest to najlepsza opcja jeśli chodzi o seo, a na tym nam najbardziej zależy.

W dziale Wpisy > Kategorie powinniśmy zdefiniować kategorię, do których inni pozycjonerzy będą dodawać swoje artykuły. Przykładowa lista kategorii dla ogólnotematycznego precla:

Biznes
Edukacja
Elektronika
Finanse
Firmy
Hobby
Internet
Komputery
Motoryzacja
Nauka
Rozrywka
Sklepy
Sport
Sztuka
Usługi
Wesela
Zdrowie

Oczywiście ta lista może być dowolnie modyfikowana a w przypadku precli tematycznych wręcz musi być zmieniona.

Na koniec musimy jeszcze ustalić wygląd naszego precla w zakładce Wygląd > Motywy i zdefiniować kolejność widgetów na stronie.

Niezbędne wtyczki

Oczywiście sam czysty WordPress nie wystarczy aby od razu stał się preclem. Owszem – może, ale straci on dużo na funkcjonalności albo będziemy mieli bardzo dużo pracy przy jego administracji, a nie o to tu chodzi.

Dlatego chciałbym polecić kilka wtyczek, które są niezbędne w każdym preclu i z których osobiście korzystam już od dawna.

All in One SEO Pack (autor: Michael Torbert) – aktualnie chyba najlepsza I najbardziej rozbudowana wtyczka pod WP, która optymalizuje stronę pod kątem SEO.

Captcha (autor: BestWebSoft) – Wtyczka dodająca dodatkowe pole zabezpieczające nas przed spamem. Polega ono na podaniu wyniku działania pewnego równania jak np. „5 + siedem = ?”. Zintegrowana jest ona z wszystkimi ważnymi działami na naszym blogu jak rejestracja czy dodawanie komentarzy, Ponadto współpracuje ona z wtyczką Contact Form Plugin, tego samego autora, którą polecam jeśli chcemy mieć formularz kontaktowy na stronie.

Google XML Sitemaps (autor: Arne Brachhold) – Tworzy ona nam mapę witryny w formacie sitemap, który polecany jest przez Google przy budowaniu map strony.

WyPiekacz (autor: Daniel Frużyński) – Wtyczka niezbędna jeśli chcemy ułatwić sobie moderacje precla. WyPiekacz sprawdza za nas, automatycznie po wysłaniu wpisu, czy spełnia on wszystkie kryteria co do długości tekstu, ilości linków w nim, ilości tagów, kategorii a także wiele innych.

WP Status Notifier (autor: iDope)– I na koniec ostatnie narzędzie ułatwiające nam prace, czyli wtyczka WP Status Notifier, która od razu powiadomi nas o rejestracji nowego użytkownika albo o nowym oczekującym na moderacje wpisie. Ponadto wysyła ona do autora tekstu informację o publikacji jego artykułu w momencie gdy zostanie on przez nas zatwierdzony.

Podsumowanie

Przy tworzeniu precli nie idźmy w ilość a jakość. Przyjmujmy tylko unikalne teksty – dobrym sposobem weryfikacji ich unikalności jest akceptowanie wpisów dopiero po tygodniu a dodatkowo wyrywkowe sprawdzanie raz na jakiś czas wpisów już dodanych.

Często na takim dobrym preclu, który nie jest tylko stworzony pod Google a pod zwykłego użytkownika, możemy dodatkowo znacznie zarobić na reklamach Google Adsense albo przynajmniej pokryć koszty serwera.

Temat tworzenia precli jest rozległy i można by jeszcze napisać wiele, dlatego być może w najbliższym czasie jeszcze bardziej rozwinę ten temat.

Maciej Mortek

Programista PHP i MySQL zajmujący się projektowaniem stron www od kilku lat. Na co dzień student Politechniki Rzeszowskiej i właściciel portalu StudentHELP.pl.

More Posts - Website - Facebook

  • http://www.everest.edu.pl/jezyk-norweski Stiepanowna

    Polecam dobrą stronę tego typu: http://www.dagatlumaczy.com.pl

  • http://www.owszystkim.eu owszystkim.eu

    Bardzo ciekawy wpis, szkoda tylko że WyPiekacz nie jest już aktualizowany.

Nawigacja